#সাধাৰনৰপৰা অসাধাৰনলৈ

#লেডী টাৰ্জান

#যমুনা টুডু

‘লেডী টাৰ্জান’ নামটো হয়টো আচহুৱা লাগিছে| জনপ্ৰিয় চৰিত্ৰ ‘টাৰ্জান’ৰ দৰেই এই লেডী টাৰ্জানগৰাকীও জীৱ-জন্তু প্ৰেমী তথা অৰণ্য ৰক্ষক | অৰণ্য ৰক্ষাৰ হেতু নিজকে উৎসৰ্গিত কৰি ৰাখি আন হাজাৰগৰাকী ব্যক্তিক প্ৰকৃতি ৰক্ষাৰ কৰ্মত জড়িত কৰি আহিছে ৷তেওঁৰ অৰণ্য ৰক্ষাৰ এই প্ৰচেষ্টাই এতিয়া সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ লগতে বিশ্বৰ মানুহক সচেতন তথা প্ৰকৃতি প্ৰেমী হ’বলৈ উদ্ধুদ্ধ কৰিছে ৷

ফটো- ইণ্টাৰনেটৰ পৰা

নিজৰ জীৱন বিপন্ন কৰিও অৰণ্য ৰক্ষাত ব্ৰতী এইগৰাকী আদিবাসী মহিলাৰ প্ৰকৃত নাম হৈছে যমুনা টুডু , যিগৰাকী বৰ্তমান ‘লেডী টাৰ্জান’ ৰূপে খ্যাত৷এগৰাকী সাধাৰণ গৃহিণী হ’লেও তেওঁৰ কৰ্মই তেওঁক অসাধাৰণ সাহসী নাৰী হিচাপে স্বীকৃতি দিছে৷ জন্মসূত্ৰে উৰিষ্যাৰ ময়ূৰভঞ্জৰ যমুনা টুডু প্ৰায় ১৮ বছৰ বয়সত বিবাহ সূত্ৰে ঝাৰখণ্ডৰ চাকুলিয়া ব্লকৰ মুটুৰখাম গাঁৱৰ বাসিন্দা হয় ৷ তেওঁৰ স্বামী মানসিং টুডু পেছাত এগৰাকী ৰাজমিস্ত্ৰী ৷ ৰাজমিস্ত্ৰী কৰ্মৰ উপাৰ্জনৰে ঘৰখন চলে৷

বিবাহৰ কিছুদিন পিছতেই যমুনাৰ শাহুৱেক আৰু নন্দেকে গাঁৱৰ গাতে লাগি থকা অৰণ্যখনলৈ গছৰ ডাল কাটি খৰি আনিবলৈ লগত লৈ গৈছিল ৷ তেতিয়াই যমুনাই দেখিছিল কেনেকৈ অৰণ্যখন এফালৰপৰা ধ্বংস হৈ আহিছিল৷ ইয়াৰোপৰি সেই এলেকাটো আছিল মাওবাদী তথা নক্সালবাদী বন মাফিয়াৰ অধ্যুষিত৷ এই বন মাফিয়াবোৰে অৰণ্যৰ ডাঙৰ ডাঙৰ গছবোৰ কাটি ৰেল আৰু আন আন ব্যৱস্থাৰে বাহিৰলৈ সৰবৰাহ কৰিছিল৷ তেনেদৰে অৰণ্যখন ধ্বংস হৈ গৈ আছিল৷ যমুনাই এইবোৰ দেখি শুনি প্ৰায় দুসপ্তাহ খৰি আনিবলৈ যোৱাৰ পাছত অৰণ্যৰপৰা খৰি অনা বাদ দিলে ৷ লগতে ঘৰৰ তথা গাঁৱৰ মানুহবোৰকো বুজাবলৈ ধৰিলে যে এইদৰে অবাধে খৰি কটাৰ নামত গছসমূহ কাটি থাকিলে অৰণ্যখন ধ্বংস হৈ যাব আৰু ইয়াৰ বিৰূপ প্ৰভাৱ নিজৰ ওপৰতেই পৰিব ৷যমুনাৰ এই কথাত প্ৰথম অৱস্থাত বেছিভাগেই আওকান কৰিলে যদিও যমুনাৰ স্বামী তথা পৰিয়ালৰ লোকসকলে সহযোগ কৰিলে৷ লগতে কেইগৰাকীমান মহিলায়ো সহযোগিতা আগবঢ়ালে ৷ প্ৰথম অৱস্থাত যমুনাই মাত্ৰ পাঁচগৰাকী মহিলাৰ এক গোট গঠন কৰি অৰণ্য ৰক্ষাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল৷ তেওঁলোকে গছ কাটিবলৈ যোৱা লোকক বাধা দিয়াৰ উপৰিও তেওঁলোকক পৰিবেশ ধ্বংসৰ কুফলবোৰ আৰু গছ-গছনি ৰক্ষা কৰি প্ৰকৃতিৰ ভাৰসাম্যতাৰ কথা বুজাইছিল৷ দিন যোৱাৰ লগে লগে যমুনাক নিজৰ গাঁৱৰ মানুহবোৰে সহযোগিতা আগবঢ়াবলৈ ধৰিলে৷ তেওঁ নিজৰ দলটোক লৈ ধনু-কাঁড়েৰে সজ্জিত কৰি অৰণ্যৰ মাজলৈ গৈ বন মাফিয়াৰ সন্ধান কৰিছিল আৰু কিবা সম্ভেদ পালে লগে লগেই বন আৰক্ষীক অৱগত কৰিছিল৷ উল্লেখ্য যে তাৰ আগলৈকে বন আৰক্ষীয়ে মাফিয়াৰ সৈতে মুখামুখি হ’বলৈ কুণ্ঠাবোধ কৰিছিল৷ যমুনাৰ সাহসীকতা আৰু প্ৰকৃতি প্ৰেম দেখি তেওঁলোকেও সহযোগিতা কৰিছিল৷ মাজে মাজে ওচৰ চুবুৰীয়া গাঁওসমূহলৈ গৈ নিজা খৰচত সজাগত সভা অনুষ্ঠিত কৰিছিল৷ লাহে লাহে তেওঁ মানুহবোৰক বুজাবলৈ সক্ষম হ’ল৷ অৰণ্যৰ সুৰক্ষাৰ বাবে তেওঁ “বন সুৰক্ষা সমিতি” নামেৰে সংগঠন খুলিলে৷ বৰ্তমান সময়ত প্ৰায় ৩ ০০ টাতকৈও অধিক “বন সুৰক্ষা সমিতি” গোট আছে৷ প্ৰতিটো গোটত ১০ পৰা ১৫ গৰাকী মহিলা আৰু ৫পৰা ১০ জন পুৰুষ সদস্য আছে৷

১৯৯৮ চনৰপৰা বৰ্তমানলৈকে ঝাৰখণ্ডৰ পূব সিংহভূম অঞ্চলত প্ৰায় ৫০ হেক্টৰ ভূমি তেখেতে একান্তই নিজাববীয়াকৈ মাওবাদী তথা নক্সালবাদী বন মাফিয়াৰপৰা ৰক্ষা কৰি আহিছে৷ ইয়াৰ বাবে তেখেত আজি “লেডী টাৰ্জান” নামেৰে বিখ্যাত হৈ পৰিছে৷

যমুনাৰ এই কৰ্ম ইমান সহজ নাছিল, এতিয়াও সহজ নহয়৷ অৰণ্য ৰক্ষা কৰিবলৈ গৈ তেওঁ নিজে আৰু পৰিয়ালৰ লগতে গোটৰ কিছু মানুহৰ জীৱন বিপন্ন হৈ পৰিছিল৷ তেওঁৰ সজাগতা সভা আৰু “বন সুৰক্ষা সমিতি”ৰ কাৰ্য্যকলাপত শংকিত হৈ মাওবাদী মাফিয়াই তেওঁৰ ঘৰত সোমাই ডকাইতি কৰিছিল আৰু বন মাফিয়াৰ লগত শত্ৰুতা নকৰিবলৈ সকিয়নি দিছিল , অন্যথা জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকি আহিব বুলি কৈছিল৷ ইমানৰ পাছতো যমুনা কিন্তু থমকি ৰোৱা নাছিল৷ এবাৰ ৰেলযোগে বন মাফিয়াসকলে কাঠ সৰবৰাহ কৰিব বুলি খবৰ পাই যমুনা, তেওঁৰ স্বামী আৰু গোটৰ সদস্য কেইগৰাকীমান ৰেল ষ্টেচনলৈ গৈছিল ৷ উদ্দেশ্য আছিল ৰেল কৰ্তৃপক্ষক অৱগত কৰোৱা আৰু ভৱিষ্যতে যাতে ৰেল কৰ্তৃপক্ষই এনেদৰে কাঠ সৰবৰাহ কৰিবলৈ অনুমতি নিদিয়ে ষ্টেচন পোৱাৰ আগি আগেই বন মাফিয়াৰ লোকে তেওঁলোকক শিলগুটি দলিয়াই আক্ৰমণ কৰিছিল ৷ এই ঘটনাত যমুনাক বচাবলৈ গৈ তেওঁৰ স্বামীয়ে মূৰত গুৰুতৰ আঘাট পাইছিল আৰু বহুদিনলৈ চিকিৎসাধীন হ’ব লগা হৈছিল৷ তথাপিও যমুনাই অৰণ্য ৰক্ষাৰ পণ এৰা নাছিল ৷ সেয়েহে তেওঁক সকলোৱে “লেডী টাৰ্জান” নামেৰে মাতিবলৈ ল’লে৷

যমুনা টুডুৰ এই প্ৰকৃতি সুৰক্ষা অভিযান বৰ্তমান ঝাৰখণ্ডৰ লগতে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ চুকে কোণে প্ৰসাৰ ঘটিছে৷ জনসাধাৰণৰ মাজত যমুনাই এক পৰম্পৰা আৰম্ভ কৰিছিল যে প্ৰত্যেক ঘৰতে ছোৱালী জন্ম হ’লে ১৮ জোপা গছ ৰুব আৰু ছোৱালীগৰাকীৰ বিয়াৰ সময়ত সেই গছ কাটি বিয়াৰ খৰচ উলিয়াব, যাতে অৰণ্যৰ গছ কাটিব লগা নহয় ৷ এই গছপুলিসমূহ যমুনা আৰু তেওঁৰ “বন সুৰক্ষা সমিতি”ৰ সদস্যসকলে যোগান ধৰে ৷ ইয়াৰোপৰি বিশ্ব পৰিবেশ দিৱসৰ দিনা গছপুলি ৰোৱাৰ লগতে সকলো মহিলাই গছবোৰক ধূপ-ধূণা জ্বলাই আৰতি কৰে ৷ প্ৰত্যেক বছৰেই ভ্ৰাতৃ দিৱসৰ দিনা মহিলাসকল অৰণ্যলৈ গৈ গছবোৰক ৰাখী পিন্ধায় আৰু যেনেকৈ ভ্ৰাতৃসকলে ভগ্নীসকল ৰক্ষা কৰিম বুলি অংগীকাৰ কৰে , তেনেকৈ মহিলাসকলেও গছবোৰক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিম বুলি অংগীকাৰ কৰে৷

ফটো-ইণ্টাৰনেটৰ পৰা

কোনো ধৰণৰ চৰকাৰী -বেচৰকাৰী সাহায্য নোপোৱাকৈ নিৰলস প্ৰচেষ্টাৰে প্ৰকৃতিৰ সেৱাত ব্ৰতী এইগৰাকী সাহসী মহিলাক ২০১৯চনত ভাৰত চৰকাৰে সন্মানীয় পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰদান কৰে৷ ইয়াৰ উপৰি ২০১৭চনত “ৱমেন ট্ৰেন্সফৰ্মিং ইণ্ডিয়া” বঁটা , ২০১৪ চনত “গুদফ্ৰে ফিলিপ্স ৰাষ্ট্ৰীয় সাহসীকতা বঁটা” , মুম্বাইৰ “স্ত্ৰী শক্তি বঁটা”, ২০০৮চনত ঝাৰখণ্ডৰ চৰকাৰৰ বঁটা আদি লাভ কৰিছে ৷

ফটো-ইণ্টাৰনেটৰ পৰা

যমুনা টুডুৰ সকলোৰে প্ৰতি এটাই আহ্বান যে প্ৰকৃতিয়ে যেনেকৈ আমাক নিস্বাৰ্থভাৱে সকলো প্ৰদান কৰিছে তেনেকৈ আমিও প্ৰকৃতিক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা উচিত৷ নহ’লে এদিন মানৱ জাতিয়ে প্ৰকৃতি ধ্বংসৰ পৰিণাম ভোগ কৰিব লাগিব৷ তেওঁ জীয়াই থকালৈকে প্ৰকৃতিৰ বাবে কাম কৰি যাব৷ সাধাৰণ এগৰাকী আদিবাসী মহিলা হৈও মাওবাদী আৰু নক্সালবাদী বন মাফিয়াৰ পৰা অৰণ্য সুৰক্ষাৰ পণ কৰা এইগৰাকী মহিলা সকলোৰে আদৰ্শ হওক , পৃথিৱীখন সুজলা সুফলা হৈ ৰওক ৷

Published by jyotsnasonowal

ফিনিক্স পখীৰ দৰে

2 thoughts on “#সাধাৰনৰপৰা অসাধাৰনলৈ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: