আকাশৰ ধনুবোৰ

আমি বাস কৰা এই বিনন্দীয়া পৃথিৱীখনত কিমান যে বিস্ময়কৰ ঘটনা ঘটি থাকে ৷ প্ৰকৃতিয়ে ঘটোৱা এই ঘটনাবোৰৰ কিছুমান ভয়ংকৰ, কিছুমান ৰহস্যময়, কিছুমান মোহনীয় তথা আশ্চৰ্যজনকভাৱে দৃষ্টিনন্দন ৷I

সাতোৰঙী ইন্দ্ৰধনু

পৃথিৱীৰ এই সীমাহীন আকাশখনৰ কথাই ধৰক, কিমান যে ডাৱৰৰ লুকাভাকু, ৰ’দ বৰষুণৰ খেলা, অপাৰ নীল সমুদ্ৰহেন আকাশৰ ৰং, কেতিয়াবা আকৌ সেন্দূৰীয়া, কেতিয়াবা হালধীয়া, কত’ যে খেলা আকাশৰ বুকুত এই প্ৰকৃতিৰ ৷ এই আকাশৰ বুকুত সৃষ্টি হোৱা কিছুমান ধনুৰ বিষয়ে কিছু আভাস দিবলৈ চেষ্টা কৰিম ৷

ইন্দ্ৰধনু (Rainbow)

ইন্দ্ৰধনু বা ৰামধেনু দেখি মোহিত নোহোৱা হয়তো কোনো নাই ৷ চিৰপৰিচিত এই ইন্দ্ৰধনুৰ সাতোটা ৰঙে কিমান যে আনন্দ দিয়ে ৷ ইন্দ্ৰধনুক আমি বৰষুণৰ আগত বা পাছত দেখা পাওঁ ৷ ই এক প্ৰাকৃতিক পৰিঘটনা ৷ সূৰ্য্যৰ পোহৰ বায়ুমণ্ডলৰ বৰষুণৰ কণিকাত প্ৰতিফলন, প্ৰতিসৰণ ঘটি সাতোটা ৰঙৰে ইয়াক অৰ্ধবৃত্তাকাৰ বা আংশিকভাবে ধনুৰ দৰে দেখি ৷ ই সদায় সূৰ্য্যৰ বিপৰীত দিশত সৃষ্টি হয় ৷ বৰষুণৰ কণিকাত সূৰ্য্যৰ পোহৰৰ সাতোটা ৰং বেঙুনীয়া, ঘন নীলা, নীলা, সেউজীয়া, হালধীয়া, সুমথিৰা আৰু ৰঙা এই ৰঙকেইটা বৰষুনৰ কণিকাত প্ৰতিফলিত হৈ দৃশ্যমান হয় ৷ পাহাৰৰ বুকুত ইন্দ্ৰধনুৰ সৌন্দৰ্য উপভোগ কৰাৰ মাদকতাই সুকীয়া ৷

ইন্দ্ৰধনু

সূৰ্য্য ধনু (Sunbow)

সূৰ্য্যধনু

সূৰ্য্য ধনুক ইন্দ্ৰধনু বুলি নাভাবিব ৷ অৱশ্যে ইও ইন্দ্ৰধনুৰ দৰেই সাতোটা ৰং প্ৰতিফলিত কৰে ৷ ইয়াক জলপ্ৰপাত, পানীৰ ফোঁৱাৰা আদিতো দেখা যায় ৷ আটাইতকৈ বেছি ধুনীয়া লাগে যেতিয়া সূৰ্য্যৰ চাৰিওফালে ঘুৰণীয়াকৈ দেখা যায় ৷ কেতিয়াবা দ্বৈত সূৰ্য্যধনুও দেখা পোৱা যায় ৷ অৱশ্যে এখন আনখনৰ প্ৰতিবিম্বহে ৷

সূৰ্য্যধনু

চন্দ্ৰধনু(Moonbow)

দ্বৈত চন্দ্ৰধনু

চন্দ্ৰধনু নামটোৰপৰাই অনুমান কৰিব পাৰি যে ই চন্দ্ৰৰ লগত জড়িত পৰিঘটনা ৷ ৰাতিৰ আকাশত বায়ুমণ্ডলৰ জলীয় বাষ্পৰ মাজেৰে চন্দ্ৰৰ পোহৰ প্ৰতিসৰণ ঘটি চন্দ্ৰধনুৰ সৃষ্টি হয় ৷ দেখাত ইন্দ্ৰধনুৰ দৰেই যদিও ই ৰাতি চন্দ্ৰৰ বিপৰীত দিশত সৃষ্টি হয় ৷ তুলনামূলকভাবে ই ইন্দ্ৰধনুতকৈ বহু পৰিমাণে অনুজ্জ্বল ৷ যিহেতু চন্দ্ৰৰ নিজা পোহৰ নাই , ই সূৰ্য্যৰ পোহৰহে প্ৰতিফলিত কৰে , সেয়ে চন্দ্ৰধনুতো সাতটা ৰঙৰ দেখা যায় ৷ অৱশ্যে ইমানেই অনুজ্জ্বল যে মানুহৰ চকুৰে ইয়াৰ পাৰ্থক্য ধৰিব নোৱাৰি আৰু সেয়ে ইয়াক বগা ৰঙৰ ধনু দৰে দেখি ৷ বগা হোৱাৰ বাবে ইয়াক শুক্লধনু বা শ্বেতধনু বুলিও কোৱা হয় ৷ কোনো কোনো বতৰত সূৰ্য্যধনুৰ দৰে চন্দ্ৰৰ চাৰিওফালে ইয়াকো একক বা দ্বৈতভাৱে দেখা পোৱা যায় ৷

একক চন্দ্ৰধনু

কুঁৱলী ধনু (Fogbow)

কুঁৱলী ধনু

কু্ঁৱলী ধনু বা ফগব’ কুঁৱলীৰ বাবে সৃষ্টি হয় ৷ইয়াক ভূতৰ ইন্দ্ৰধনু বুলিও কোৱা হয় ৷ ইও ইন্দ্ৰধনুৰ দৰেই সূৰ্য্যৰ বিপৰীত দিশত সৃষ্টি হয় ৷ পাৰ্থক্য ইমানেই যে ইন্দ্ৰধনু বৰষুনৰ টোপালত সৃষ্টি হয় আৰু কুঁৱলীধনু কুঁৱলীৰ ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ কণিকাৰ বাবে সৃষ্টি হয় ৷ কুঁৱলীৰ ক্ষুদ্ৰ কণিকাৰ মাজেৰে সূৰ্য্যৰ পোহৰ প্ৰতিফলন ঘটি এই ধনুৰ সৃষ্টি হয় ৷ ই প্ৰায় বগা বা ৰঙবিহীন ধূম্ৰাকাৰ হোৱা বাবে ইয়াক ভূতৰ ইন্দ্ৰধনু বুলি কোৱা হয় ৷

প্ৰকৃততে আকাশত ( বায়ুমণ্ডল) সৃষ্টি হোৱা সকলো ধনুৱেই সূৰ্য্যৰ পোহৰৰ খেলা বা পৰিঘটনা ৷ বায়ুমণ্ডলত সংঘটিত হোৱা বিভিন্ন প্ৰক্ৰিয়াৰে সূৰ্য্যৰ পোহৰ প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষ ভাবে জলীয় মাধ্যমৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যাওঁতে প্ৰতিফলন , প্ৰতিসৰণ ঘটি এই ধনুসমূহৰ গঠন হয় ৷ ইয়াক পোহৰৰ খেল বুলি ক’ব পাৰি৷ এই খেল চাবলৈ আমাক প্ৰয়োজন মাথো আকাশলৈ মূৰ তুলি চোৱা আৰু উপভোগ কৰা ৷ বিচিত্ৰ প্ৰকৃতিয়ে আমাৰ বাবে অপাৰ বিস্ময় লৈ বুকু ভৰাই ৰাখিছে ৷

কুঁৱলী ধনু

Published by jyotsnasonowal

ফিনিক্স পখীৰ দৰে

11 thoughts on “আকাশৰ ধনুবোৰ

  1. পঢ়িলো দেই এতিয়াহে। ইমানবিধ ধনু আছে বুলি ভবা নাছিলো আজি জানিলো।

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: