জামতাৰা

জামতাৰাৰ জিলা প্ৰশাসনিক কাৰ্যালয়

জামতাৰাঃ কি ? ক’ত? কিয় বিখ্যাত?

ঝাৰখণ্ড প্ৰদেশৰ এখন সৰু জিলাৰ সৰু চহৰ হৈছে জামতাৰা ৷ জিলাখনৰ মাটিকালি হ’ল ১,৮১১বৰ্গ কি.মি.৷ ইয়াৰ জনসংখ্যা ৭,৯১,০৪২ জন ৷জিলাখনত প্ৰচলিত ভাষাসমূহ হ’ল – হিন্দী, বেংগলী আৰু চাঁওতালী(santali)৷ ডুমকা (Dumka) জিলাৰ পৰা পৃথক কৰি ইয়াক নতুন জিলা হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হয় ৷ পশ্চিমবংগ সীমান্তৰ পৰা ইয়াৰ দূৰত্ব তেনেই কম ৷ কিছুবছৰ আগলৈকে এই সৰু চহৰখনৰ নাম দেশৰ বেছিভাগ মানুহেই নাজানিছিল ৷ কিন্তু এতিয়া এই সৰু চহৰখনেই দেশৰ আৰক্ষীৰ বাবে মূৰৰ কামোৰণি হৈ পৰিছে ৷

চাইবাৰ অপৰাধ

চাইবাৰ অপৰাধ আৰু জামতাৰা

জামতাৰা হৈছে দেশৰ ভিতৰতে চাইবাৰ অপৰাধীৰ মুখ্য ঘাটি ৷সেয়ে এতিয়া ইয়াক চাইবাৰ অপৰাধৰ ৰাজধানী (phising capital of india) বুলি কোৱা হয় ৷ এই চাইবাৰ অপৰাধীবোৰে ইমেইল, ফোনত বা ভুৱা মেছেজ দি মানুহক বিভ্ৰান্ত কৰে ৷ সাধাৰণতে বেংক, ম’বাইল কোম্পানীৰ অফিচ , ইন্সুৰেঞ্চ কোম্পানী আদিৰপৰা কৈছো বুলি কৈ বেংক একাউণ্ট, এ টি এম কাৰ্ডৰ নং বা গোপনীয় পিন নং আদি তথ্য সংগ্ৰহ কৰে আৰু মূহূৰ্ততে একাউণ্টৰ পৰা টকা উধাও হয় ৷ আমি সততে শুনিয়েই আছো , পেপাৰে পত্ৰই পঢ়িয়েই আছো বা বহুতে নিজে ভুক্তভোগী ৷

জামতাৰাৰ এটি পথ

এই ক্ষুদ্ৰ তথা পিছপৰা চহৰখনৰ পৰাই দেশৰ অৰ্থনৈতিক চাইবাৰ অপৰাধ নিয়ন্ত্ৰিত হৈ আহিছে ৷ যদিও জামতাৰা চহৰৰপৰাই এই অপৰাধসমূহ নিয়ন্ত্ৰিত হৈ আহিছে , তাত কিন্তু এটাও নিৰ্দিষ্ট কাৰ্যালয় নাই যাৰ বাবে আৰক্ষীয়ে অপৰাধীৰ কোনো ঘাটি বা প্ৰমাণ উলিয়াব পৰা নাই ৷ তেওঁলোকে এটা শৃংখল হিচাপে কাম কৰে , মবাইল আৰু ইন্টাৰনেটৰ জৰিয়তে ৷ জানি আচৰিত হ’ব যে এই অপৰাধীসকলৰ মুষ্টিমেয় লোকক বাদ দি সৰহসংখ্যকেই অল্পশিক্ষিত বা বেছিভাগেই কলেজৰ মুখ দেখা নাই ৷ কিছুসংখ্যক কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান আৰু তথ্য প্ৰযুক্তিৰ শিক্ষাৰে শিক্ষিত যুৱক-যুৱতীয়ে তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ দি প্ৰশিক্ষিত কৰি নেতৃত্ব দিয়ে ৷ এওঁলোকে বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰলোভনেৰে জনসাধাৰণক প্ৰলোভিত কৰি তথ্য সংগ্ৰহ কৰে , যেনে- লটাৰীত টকা পোৱা, গাড়ী জিকা , ক্ৰেডিট/ডেবিট কাৰ্ড ব্লক হোৱা, ম’বাইল টাৱাৰ বহুওৱা ইত্যাদি ৷ বৰ্তমান এই অপৰাধ চক্ৰৰ অনুসৰণ কৰি বেংক বিষয়া , কৰ্মচাৰী আদিও এনেধৰণৰ চাইবাৰ অপৰাধ সংঘটিত কৰিছে ৷

একালৰ পিছপৰা অনুন্নত এই অখ্যাত সৰু চহৰখন আজি ইমানেই বিখ্যাত যে এই চাইবাৰ অপৰাধৰ আলমত মনোৰঞ্জনৰ চেনেল নেটফ্লিক্স (NETFLIX)ত এক ধাৰাবাহিক চলি আছে ” জামতাৰাঃ সবকা নম্বৰ আয়েগা” নামেৰে ৷ ইতিমধ্যে ধাৰাবাহিকখনৰ প্ৰায় দহটা খণ্ড শেষ হৈছে ৷ অভিনয়ত আছে পশ্চিমবংগৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা দিব্যেন্দু ভট্টাচাৰ্য,অমিত শীল(Sial) , স্পৰ্শ শ্ৰীবাস্তৱ আদিয়ে ৷

যি কি নহওক বৰ্তমান জামতাৰাত এখন চহৰৰ সকলোবোৰ গঢ়ি উঠিছে ৷ পৰ্যটনৰ বাবেও নদী, পাৰ্ক,ৰিজৰ্ট আদি গঢ়ি উঠিছে ৷ এই অপৰাধীসকলৰ কবলত নপৰিবলৈ আমি নিজেই সজাগ আৰু সচেতন হ’ব লাগিব যাতে কোনো ধৰণৰ প্ৰলোভনত ভোল নাযাওঁঁ ৷ আমাৰ সজাগতাই এই অপৰাধৰ বিপক্ষে নিয়ন্ত্ৰিত হোৱাত সহায় কৰিব আৰু অপৰাধীয়ে কোনো মানুহকেই নিজৰ কবলত পেলাব নোৱাৰিব ৷

তথ্যসূচীঃ বৰা দেৱজ্যোতি , (বসুন্ধৰা)

Published by jyotsnasonowal

ফিনিক্স পখীৰ দৰে

4 thoughts on “জামতাৰা

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: